טיפול בהצפות מים

מים הם מרכיב מאוד מאוד משמעותי בחיים של כל יצור חי, זה ידוע לכולנו ולכן אנו מסתכלים עליהם כברכה ומייחלים לחורף רווי גשמים. אך לצערנו, לא תמיד המים מהווים ברכה ולחלקנו היה ניסיון מר ורע עם מזג אוויר סוער שהביא עימו גשם אשר חדר את תקרת מבנה המגורים שלהם (דרך צנרת פגומה, איטום תקרה לקוי ועוד) וגרמו לנזקים נוראיים ליסודות הנכס ותכולתו.

הצפה יכולה לשבש את חיינו לחלוטין, תוך שהיא גורמת לנו לבזבז משאבים אדירים של זמן, כסף ואנרגיה בניסיון להתמודד עם שובל ההרס שמפגע כזה מביא עימו. ברגע שתיווצר אצלכם הצפה, למשל כתוצאה מאי טיפול בזמן בנזילה שאיתרתם בקירות הנכס או בברז המים המרכזי אצלכם בבית, הדרך לפגיעה ברכיבים מהותיים לבריאותו של המבנה, קרי יסודותיו (קורות הבית, אריחים, מרצפות וכדומה) – היא מהירה.

בכל מקרה של הצפה בנכס, נדרש טיפול מיידי למזעור הנזק וככל שהטיפול המתאים יתעכב, מצב הנכס יחמיר.

חשוב לדעת, מעבר לעניין הפגיעה במרכיבי המבנה והרכוש בתוכו (בדגש על מוצרי חשמל וריהוט), לנזילות מים גם זווית בריאותית, שכן חדירת מים כמשקעים בתוך התקרה/קירות, הופכת עם הזמן לעובש/פטריה אשר מסוכנים בחשיפה נשימתית ממושכת.

הדרך הטובה ביותר למזעור משמעותי של נזקי מים במבנים, הינה התערבות מקצועית ומהירה ככל האפשר, של אנשי מקצוע המתמחים בשיקום נכסים לאחר הצפה או נזילת מים מאסיבית.

על הפעולות אותן נדרשים אנשי המקצוע לבצע בנכסכם לאחר מפגע מים, נפרט בהמשך מאמר זה>>

פעולות "עזרה ראשונה" לטיפול בהצפה בנכס שלכם:

הצפות הן הסיוט של בעלי נדל"ן רבים (ושל חברות הביטוח שמבטחות אותם 😋) מאחר והן עשויות להופיע במהירות רבה ולהביא לנזקים אדירים, בפרק זמן קצר למדי. מרבית ההצפות והנזקים שאיתן, מגיעים בימי החורף הסוערים, כאשר כל מי שיש לו ליקויים/בלאי באיטום קירות/תקרות בבית, יגלה מהר מאוד את עצם המגרעות הללו ויסבול מחדירת מים לנכס.

אך במידה ותזהו את חדירת המים לנכס בזמן סביר/קצר (על הדרך הטכנולוגית המיטבית למניעת הצפה בהמשך המאמר) ותיצרו מענה זריז למפגעים (24 השעות הראשונות לזיהוי ההצפה, הן קריטיות במיוחד עבור מניעת עובש וקורוזיה הרסנית במבנה), תהיו בנקודת פתיחה הרבה יותר טובה מבחינת מניעת נזקים עתידיים ליסודות המבנה וירידה אפשרית בערכו.

אז ללא הקדמה נוספת, אלה הצעדים המומלצים לטיפול בהצפה בנכס:

  • אתרו את מקור הנזילה והפסיקו את זרימת המים (היזהרו מכבלי חשמל!)
  • הרחיקו פריטים יקרי ערך ממפלס המים שנוצר כתוצאה מההצפה (דגש רב על מוצרי אלקטרוניקה).
  • תשאבו ותייבשו כל המים הגלויים לעין במבנה – צעד ראשוני.
  • ייבשו את כל המים כולם, גם אלה שאינם גלויים לעין (שטחים חיצוניים ופנימיים) – קחו בחשבון שגם אם אינכם מזהים אותם בעין "בלתי מזויינת", כנראה שהם עדיין קיימים ב"מקומות אסטרטגיים", למשל מתחת למרצפות ולאריחים במבנה. התעלמות או אי מציאת המים שהצטברו באזורים אלה במבנה, עשויות להביא להירקבותם של חומרי הבניין השונים ולסכן את השוהים במבנה.
  • תטפלו במפגע הריח שנוצר כתוצאה מהרטיבות שאחזה את המשטחים השונים בנכס (שטיחי קיר לקיר, קירות וכו')- כולל חיטוי העובש שנוצר מהרטיבות ובישום האוויר בנכס באמצעות תכשירים ייעודיים.

כיצד נימנע מנזקי הצפה כבר עם היווצרותה הראשונית?

הכירו את הטכנולוגיה המדהימה שאומצה גם על ידי חברות ביטוח שונות בישראל של 2022: מערכת למניעת הצפות המתבססת על חיישן הצפה אלחוטי . מערכות אלו יודעת להתריע בפניכם בזמן אמת (באמצעות חיישן ההצפה שמזהה את גובה המים בנכס וכאשר מאתר חריגה, שולח אות לאפליקציה במכשיר הטלפון החכם שלכם. חיישנים חכמים אלה, מוצבים ב"נקודות אסטרטגיות" במבנה, למשל חדרי הרחצה, חדרי השירות (היכן שמוצבת מכונת הכביסה והמייבש), מטבח, מרתף וכדומה) ומשדרים למחשב המרכזי של המערכת ("הרכזת") אודות אנומליה בגובה המים במבנה, אשר מתורגמים לאזהרה במכשיר הטלפון החכם שלכם באמצעותצ אפליקציה ייעודית למכשיר. תכונה חשובה הקיימת בחלק ממערכות המניעת הצפה, כדוגמת זו של חברת ליק-לוקט, היא הסגירה האוטומטית של ברז המים הראשי בנכס, מה שקוטע את שביל ההרס הפוטנציאלי של הצפת המים, כבר בראשית התהוותו.

לתשומת ליבכם, גם במקרה של התקנתה של מערכת למניעת נזקי מים, במקרים רבים עדיין תצטרכו לקרוא לשרברב ו/או קבלן שיפוצים, עבור טיפול במוקד נזילת המים בנכס.

לסיכום:

נזקי מים לרוב מתרחשים בעקבות הסיבות הבאות: ליקויים/סדקים באיטום התקרה/גג/ קירות במבנה בשילוב עם מזג אוויר חורפי, ליקויים ובלאי באינסטלציה בנכס (צנרת הזרמת המים הנקיים והניקוז של המים המשומשים) ופגמים בברזי המים במבנה.

המלצת חברת ליק-לוקט אליכם, היא: אל תחכו שנזקי הצפה יתרחשו גם אצלכם בנכס, הזמינו מערכת למניעת הצפות, אשר תתריע בפניכם בזמן אמת על כל התהוות של מים אצלכם בנכס.

אך אם בכל זאת, חדרו אליכם מים רבים לנכס, מפגע ההצפה בבית, עשוי לגרום לנזקים כספיים אדירים ולמפח נפש נוראי ועל כן, יש להתייחס במלוא הרצינות לכל מקרה של נזילת מים המתרחשת בנכס – לזהות את מקורה ולטפל בה כל עוד היא בתחילתה. במקרה וחדירת המים למבנה היא כבר משמעותית, יש חשיבות רבה לטיפול בהצפת המים, במהירות המרבית!! המלצתנו לכם במקרים כאלה היא, לקרוא לאיש מקצוע ייעודי, כדי שישאב עבורכם את המים גם מכל המקומות החבויים (למשל מתחת למרצפות) ויחזיר את הנכס למצבו האופטימלי – במהירות וביעילות.

בכל מקרה, השתדלו לבטח את נכסכם מפני נזקי הצפות- כולל צד שלישי (ייתכן והבנק יבקש זאת מכם כתנאי למתן הלוואת המשכנתא) ובכך תהיו רגועים הרבה יותר במקרה של נזקי מים מחדירת מים משמעותית למבנה.

מהרו להודיע לחברת הביטוח על ההצפה ולא בדיעבד, על מנת למנוע חילוקי דעות ומחלוקות עתידיים ובשביל שהחברה תזמין עבורכם בעל מקצוע מטעמם לטיפול בהצפה.