איתור נזילות מים- טיפים להתנהלות נכונה

אז נכון, יש את האמרה הידועה שטוענת ש"מה שלא רואים לא פוגע", אולם בכל הנוגע לנזילות מים, שהן נסתרות מן העין במקרים רבים, מה שאינכם רואים עשוי לפגוע ובענק, במידה ולא תאתרו ותעצרו אותן בשלב מוקדם מספיק.

מה הם הגורמים האפשריים לנזילת מים במבנים?

ישנן 2 סיבות עיקריות לנזילה: פיצוץ או בלאי חמור בצנרת ובעיית איטום בקירות/תקרה. רוב הצנרת בבית נמצאת בנקודות חבויות מתחת לרצפות ומאחורי הקירות, כך שאנו לא רואים אותה וקשה לנו לאמוד על מצבה. עם השנים, הצנרת עשויה להתבלות ולהפוך לפגיעה יותר. בנוסף, הצנרת עלולה להינזק גם עקב תקלה בתרמוסטט, אשר גורמת לכך שהמים יהיו חמים מדי ויחלישו את הצינורות.

כדי שתכירו קצת יותר לעומק את הסכנות הגלומות בדליפת/הצפת מים במבנה מגורים/עבודה ולא תקלו ראש במה שנראה כמו טפטוף מים או הצטברות מים בנקודה מסוימת, הכנו פירוט של נזקים פוטנציאליים שעשויים להיגרם כתוצאה מדליפת/הצטברות מים במבנה:

נזקים חמורים העשויים להתרחש כתוצאה מנזילת מים במבנה

נזקי תשתיות – התשתיות שלנו: מים, ביוב, תקשורת,חשמל וגז, עוברות מתחת לרצפות (ברובן), בקירות ובתקרה. תשתיות שסופגות מים מאבדות את תקינותן תוך זמן קצר (בדגש על חשמל) וגורמות נזק אדיר לאיכות החיים של שוהי המבנה. חשוב להבין שמדובר במפגע משמעותי המסכן הסכנה הגדולה ביותר מבחינת הפגיעה הפוטנציאלית בתשתיות הנכס, היא מבחינת החשמל שעשוי להינסק עד לרמה של קשר מסכן חיים (עשוי להצית שריפה במבנה).

נזקי מבנה – המים המחלחלים למבנה בצורת טפטוף או דליפה מהירה, מגיעים בסופו של דבר ליסודותיו של המבנה- מתחתיו ומחוצה לו. הברזל הקונסטרוקטיבי שיצוק בבטון המבנה, עלול בהחלט להחליד ולאבד את חוזקו לאורך זמן וכך גם בטון ספוג מים, נחלש בעקבות היחלשות הקשר שלו עם הברזלים החלודים וכמו כן, נטייתו לתפוח ולהפול "פריך", גם כן מותירה את חותמה על חוסנו של החומר המצוי ביסודותיו של המבנה. מגורים בקרבת חוף הים (מישור החוף בישראל), בשילוב עם דליפת מים משמעותית בנכס, עשויים להוביל לתזוזות דרמטיות בקירות, רצפות ותקרות המבנה.

נזקי ציוד ומראה – היווצרות מים בנקודות מסוימות בנכס, עשויה להרים את הטיח, לפגוע בצבע הקירות ותקרות וליצור עובש ומוך בקירות. נזקי עובש עשויים לחרב ריהוט וציוד רב ולהביא לנזקים כספיים קשים, שכן החלפת ריהוט עשויה להיות הרפתקאה יקרה מאוד!

נזקי בריאות – בשנים האחרונות, ישנה התחזקות במודעותם של אנשים במדינות מפותחות, לפוטנציאל הנזק (מיידי או לטווח ארוך) שיש לעובש על בריאותנו. ואכן, הימצאותו של עובש או פתוגניים אחרים בתוך המבנה עלולה לעורר רגישויות ומחלות שונות (נשימתיות, עוריות ועוד) אצל השוהים בו.

איתור נזילות מים - מאמר מאת leak locket

מה עושים כדי לאתר נזילות מים במהירות וביעילות מירביים?

ראשית כל חשוב שתכירו את הסימנים החיצוניים המעידים על נזילת מים בנכס:

אם שמתם לב שחשבון המים מנופח מהרגיל למרות שצריכת המים אצלכם לא השתנתה, יותר מסביר כי נזילה סמויה אחראית לכך. בנוסף, ישנם כמובן את "החשודים העיקריים" שידועים לרובנו: קירות רטובים, היווצרות עובש, "ירקת", קילופים בקיר, שינוי בצבע המרצפות וכדומה, אשר מעידים על דליפת מים לא תקינה לתוך תחומי הנכס שלנו.

דרך נוספת לזיהוי דליפת מים ומניעת נזקי הצפה במבנה שלנו, היא מערכות מתקדמות למניעת הצפות, הכוללות גלאי הצפה חכם וממושקות לטלפון החכם שלנו עם אפליקציה המתריעה בזמן אמת על נזילת מים "בעייתית".

בכל מקרה, במידה וזיהיתם את אחד מהסימנים שתיארנו קודם לכן, אל תהססו מדי ואל תיקחו את הזמן, קראו לאיש מקצוע שיבחן את מקור נזילת המים, לפני שהיא תהפוך לבעיה גדולה עבור הנכס והכיס שלכם.

אנחנו מבינים את חששם של רבים מכם, מפני תהליך איתור הנזילה, שכן עד לפני מספר שנים, כאשר אנשי מקצוע היו מזהים בוודאות "פיצוץ" או בלאי מתקדם בצינור הובלת המים בנכס (אשר מובילים לדליפת מים מתקדמת/טפטוף מים) זה היה בזכות "ניסוי וטעייה", קרי פתיחתו של הקיר או האריחים ומשם התקדמות זהירה אל עבר הנקודה בה כנראה נוצרה אותה בעיה. שיטה מיושנת זו אכן הייתה בעייתית, שכן הובילה פעמים רבות לכדי הרס מאסיבי ונזק גדול לנכס.

אולם, מאז ימי הניסוי ותהייה הללו, פותחו טכנולוגיות ומערכות מתקדמות שמסייעות לבעל הנכס או לאיש המקצוע מטעמו, להגיע לאיתור נזילת המים, באופן מהיר וללא השארת שובל הרס קירות מאחור. מערכות אלו, מאתרות את מקור הבעיה חיצונית ונקודתית מה שמוריד ברמה ניכרת את ההרס למבנה- כתוצאה מהזמן שעובר ובו המים דולפים למבנה ומסבים לנו נזקים וכתוצאה מהיעדר הצורך לשבור קירות עבור מציאת הפיצוץ בצנרת.

מי מבצע איתור נזילות מים?

לא כל האינסטלטורים מתמחים באיתור נזילות ולא כל מקצוען בתחום איתור הנזילות, הוא גם מי שכשיר לתקן לכם את הפיצוץ בצנרת וכו'. לפני שאתם מזמינים את איש המקצוע לנכס שלכם, הקפידו לוודא מולו מראש את תחומי העיסוק שלו. במידה ומאתר הנזילות שהגיע לביתכם מתמחה גם בתיקון צנרת המים, קחו ממנו הצעת מחיר ואל תתביישו לפנות לאנשי מקצוע נוספים לאחר מכן, כדי לקבל הצעות מחיר אחרות (בכל זאת, לרוב מדובר בעבודות מורכבות שעשויות להגיע לעלויות גבוהות מאוד).

לסיכום

נכון. נזילות מים בבית או במשרד, הן דבר די מלחיץ כיוון שהן עשויות להוביל לנזקים גדולים למבנה ולתכולתו, אך למרבה המזל, אנו חיים בתקופה בה ישנם הרבה אמצעים טכנולוגיים מעולים לאיתור מקור נזילת המים בנכס.ישנם אמצעים הנמצאים ברשותם של מומחים באיתור נזילות (מצלמות בעלות צינור סיב אופטי, מצלמות תרמיות, מכשור המזרים גז חזקן לצנרת המים עבור זיהוי הנקודה הבעייתית ועוד), אשר מונעים את הצורך בשבירה מוקדמת של קירות ומרצפות הנכס, במטרה לזהות את מקור נזילת המים וישנם גם אמצעים אחרים, שיתריעו בפניכם על נזילת מים בנכס- עוד לפני שאתם תרימו את הראש בפעם הראשונה לקירות או תקרת המבנה שלכם ותבחינו שישנה בעיה. מערכת כזו בדיוק, המערכת האלחוטית המתקדמת שאנו בחברת Leak-Locket פיתחנו לאחרונה וגאים בה מאוד 😃

זוהי מערכת לגילוי ומניעת נזקי הצפות מים המתחברת אליכם לטלפון החכם (באמצעות אפליקציה ידידותית מאוד למשתמש), אשר מאפשרת לכם לשלוט על ברז המים בנכס שלכם, בשעה שאינכם שוהים בו כלל ולסגור אותו מרחוק בשעה שחיישן נזילת המים המסונכרן עם המערכת, מתריע בפניכם בזמן אמת על זיהוי דליפת מים.

ניתן גם לבצע הגדרה שתבצע עבורכם סגירה אוטומטית של ברז המים הראשי במבנה (תוך שהיא מדווחת לכם על המקרה כמובן) במקרה של זיהוי דליפת מים חשודה ובכך למנוע נזקי הצפה הרסניים בבית או במשרד.

למידע נוסף אודות מערכת ליק-לוקט למניעת הצפות מים, חייגו: 0544388102 או מלאו את טופס יצירת הקשר באתר